Ήττα στο Ισραήλ για την ΑΕΚ

Το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο, όταν βρέθηκε να χάνει με διαφορά 20 πόντων (26-6), κόστισε στην ΑΕΚ την ήττα στο Ισραήλ με 55-64 από την Χάποελ Ιερουσαλήμ που έκανε το 1-0 σε αυτή την προημιτελική σειρά του Basketball Champions League.

Πλέον, η Ένωση στοχεύει στην ισοφάριση στον αγώνα που θα διεξαχθεί τη Μεγάλη Τετάρτη στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Με καλή άμυνα και ανάλογο περιφερειακό σουτ οι γηπεδούχοι εγκλώβισαν την ελληνική ομάδα στην πρώτη περίοδο και, όπως προαναφέρθηκε, βρέθηκαν να πασχίζουν μια μεγάλη διαφορά απέναντι σε ένα ανταγωνιστικό σύνολο.

Η διαφορά έφτασε και τους 22 (28-6) στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου αλλά από κει και ύστερα η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της και κατόρθωσε να μειώσει στους 12 ως το (36-24).

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν ανάλογα και με επιμέρους σκορ 21-13 μείωσαν στους τέσσερις (49-45), ενώ στην αρχή της τελευταίας πλησίασαν στον πόντο (49-48).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία ακόμη και να προσπεράσουν αλλά σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες και πλήρωσαν τα λάθη τους στις κακές επιθέσεις που εκδήλωσαν…