Μίνι έκπληξη στη Δανία, «πεντάρα» ο Ερυθρός Αστέρας

0
11

Η Μίντιλαντ έκανε την έκπληξη κι απέκλεισε την Σέλτικ από τη συνέχεια του Champions League, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας «απάντησε» με… πεντάρα στην ήττα από την Καϊράτ στο πρώτο ματς του Β΄ προκριματικού (2-1) και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η έκπληξη έγινε στην «MCH Arena», όπου η Μίντιλαντ επικράτησε με 2-1 της Σέλτικ στην παράταση, εξασφαλίζοντας το «εισιτήριο» για τον Γ΄ προκριματικό.

Στον πάγκο των «καθολικών» βρέθηκε ο Βασίλης Μπάρκας, που είδε την ομάδα του να δέχεται γκολ στο 94΄ από τον Ονιεντίκα και να μένει εκτός συνέχειας (το πρώτο ματς στην Γλασκώβη είχε τελειώσει ισόπαλο 1-1. Οι Δανοί στην επόμενη φάση θα τεθούν αντιμέτωποι με την Αϊντχόφεν, η οποία νίκησε και μέσα στην Τουρκία την Γαλατασαράι με 2-1.

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αναμετρήσεων) του Β΄ προκριματικού γύρου του Champions League έχουν ως εξής:

Ελσίνκι (Φινλανδία)-Μάλμε (Σουηδία)                     2-2  (1-2)
Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)        0-1  (1-2)
Ομόνοια (Κύπρος)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)             0-1  (0-2)
Ζαλγκίρις (Λιθουανία)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)           1-3  (0-2)
Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)        0-1  (0-1)
Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)-Αλασκέρτ (Αρμενία)            3-1  (1-0)
Κλουζ (Ρουμανία)-Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)          2-0  (2-1)
Μίντιλαντ (Δανία)-Σέλτικ (Σκωτία)                   2-1 παρ. (1-1)
Γαλατασαράϊ (Τουρκία)-Αϊντχόφεν (Ολλανδία)              1-2  (1-5)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Μούρα (Σλοβενία)              3-1  (0-0)
Γιουνγκ Μπόϊς (Ελβετία)-Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)   3-2  (0-0)
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)          2-0  (1-2)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Καϊράτ (Καζακστάν)             5-0  (1-2)

Τα ζευγάρια του Γ΄ προκριματικού γύρου του Champions League:

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Λέγκια Βαρσοβίας
Κλουζ (Ρουμανία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελλάδα)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)
Μάλμε (Σουηδία)-Ρέιντζερς (Σκωτία)
Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία)

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Μίντιλαντ (Δανία)
Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία)
Γκενκ (Βέλγιο)-Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)
Μονακό (Γαλλία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)

Οι πρώτες αναμετρήσεις θα διεξαχθούν στις 3 και 4 Αυγούστου και οι ρεβάνς στις 10/08.