Στον τελικό η ΑΕΚ, 77-75 την Μούρθια και την Κυριακή διεκδικεί το τρόπαιο απέναντι στην Μονακό

0
11

Μετά από έναν αγώνα-θρίλερ που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα η ΑΕΚ επικράτησε με 77-75 της ισπανικής Μούρθια στον 2ο ημιτελικό του φάιναλ φορ του ΟΑΚΑ και την Κυριακή (20:30) διεκδικεί απέναντι στην Μονακό το τρόπαιο του Basketball Champions League. Με πολλές διακυμάνσεις η απόδοση των παικτών του Σάκοτα που δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν την διαφορά που με κόπο «έχτιζαν» (37-22, 46-37, 70-61 και 76-68) καθώς πολλά λάθη, νευρικότητα, έλλειψη συγκέντρωσης σε άμυνα και επίθεση έδωσε «δικαιώματα» στους σκληροτράχηλους Ισπανούς να επιστρέψουν και να διεκδικούν μέχρι τέλους τη νίκη. Χάρις, Πάντερ, Μαυροειδής, Σάκοτα κορυφαίοι της «Ενωσης» που είχε σημαντικές βοήθειες στην άμυνα από Ξανθόπουλο, Τζέιμς, Χάντερ και Βασιλόπουλο. Χάνα, Όλεσον και Μπενίτε ξεχώρισαν από την Μούρθια.
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-34, 55-54, 77-75
Όπως αναμενόταν το ματς ξεκίνησε αμφίρροπα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό και πατήματα μέσα στο παρκέ με την ΑΕΚ να έχει αιχμή του δόρατος τον Μάνι Χάρις που ήταν εξαιρετικός. Η ομάδα του Σάκοτα πήρε ένα προβάδισμα 11-7, αλλά οι Ισπανοί εκμεταλλευόμενοι τα «νεκρά» διαστήματα στην επίθεση της ΑΕΚ, αλλά και τα επιθετικά ριμπάουντ έκαναν ένα γρήγορο 10-0 και πέρασαν μπροστά με 11-17. Ένα τρίποντο του Πάντερ και δύο καλάθια του εξαιτετικού Χάρις έφεραν και πάλι μπροστά την «Ενωση» με +1 (18-17) στην εκπνοή του 1ου δεκαλέπτου.
Η είσοδος στο δεύτερο δεκάλεπτο των Ξανθόπουλου, Βασιλόπουλου και Σάκοτα έδωσε φρεσκάδα και πολλές λύσεις στην άμυνα της «Βασίλισσας» και με μπροστάρη στην επίθεση τον Πάντερ αλλά και τον Σάκοτα έδωσε «αέρα» αρχικά εννέα πόντων (28-19) με βολές του Μαυροειδή που βοήθησε πολύ κάτω από τα καλάθια, και 15 πόντων (37-22) με τρίποντο του Πάντερ. Τα πολλά λάθη ωστόσο και η έλλειψη διάρκειας στην απόδοση επέτρεψαν στους Ισπανούς στο κλείσιμο του ημιχρόνου να μειώσουν σε -6 (40-34).
Ένα «ξέσπασμα» της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου έδωσε και πάλι εάν σημαντικό προβάδισμα +9 (46-37), αλλά και πάλι οι παίκτες της Μούρθια έβρισκαν λύσεις επιθετικά με τους Χάνα και Μπενίτε και με ένα γρήγορο 8-0 πλησίασαν στον πόντο (46-45!). Ο Λαρεντζάκης έδωσε μια ανάσα με τρίποντο (49-45), αλλά η Μούρθια κατάφερε ακόμα και να περάσει μπροστά δύο φορές (50-51 και 52-53) προκαλώντας πολλούς «πονοκεφάλους» στον Ντούσαν Σάκοτα στον πάγκο της ΑΕΚ. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε την «Ενωση» …πολύ άστοχη από την γραμμή των βολών αλλά με ισχνό έστω προβάδισμα (55-54). Όλα προμήνυαν ότι το παιχνίδι θα εξελισσόταν σε θρίλερ στο τέλος!
Οι παίκτες της ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκαν παθιασμένα στο παρκέ και κατάφεραν να βρουν σωστές λύσεις σε άμυνα και επίθεση και έχτισαν και πάλι μια σημαντικότατη διαφορά +9 πόντων (70-61) με μπροστάρηδες τους Χάρις, Πάντερ και Μαυροειδή. Οι Ισπανοί παρόλα αυτά πήραν κάποια μεγάλα σουτ από τους Χάνα και Μπενίτε (κορυφαίοι της Μούρθια) και ….άγχωσαν στα τελευταία λεπτά τους παίκτες του Σάκοτα που υπέπεσαν σε μερικά παιδαριώδη λάθη με αποτέλεσμα να μειώσει (και πάλι) η Μούρθια σε 70-66. Νέο ξέσπασμα της ΑΕΚ που ανέβασε σε +8 (76-68) λίγα λεπτά πριν το φινάλε και κάπου εκεί θα περίμενε κανείς να ηρεμήσει το παιχνίδι της ΑΕΚ που υπέπεσε και πάλι σε κακές επιλογές ακόμα και στην δημιουργία στην επίθεση δίνοντας την ευκαιρία στους Ισπανούς με ένα σερί 7-0! να φέρει το ματς στον πόντο (76-75). Το σκορ τελικά έκλεισε με μια βολή (77-75) και μια εξαιρετική άμυνα στα 3’’ πριν το φινάλε που στέλνει την ΑΕΚ στον τελικό.
Διαιτητές: Ντοζάι (Κροατία), Σαχίν (Ιταλία), Τσιούλιν (Ρουμανία)
ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Γκριν 7 (3 ασίστ), Χάρις 20 (9/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Τζέιμς 6 (1), Σάκοτα 15 (2), Ξανθόπουλος (7 ασίστ), Χάντερ (6 ριμπάουντ), Καββαδάς, Λαρεντζάκης 3, Μαυροειδής 9 (5 ριμπάουντ), Πάντερ 16 (4/8 τρίποντα), Βασιλόπουλος 1
ΜΟΥΡΘΙΑ (Ίμπον Ναβάρο): Χάνα 17 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Λίμα 4, Όλεσον 10 (1), Ρόχας 8 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τούμπα 5 (6 ριμπάουντ), Αντέλο, Μπενίτε 19 (3), Κλουφ, Σόκο 12 (8 ριμπάουντ), Ουρτασούν
ΠΗΓΗ: ΕΡΤ1
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙEΣ: EUROKINISSIThe post Στον τελικό η ΑΕΚ, 77-75 την Μούρθια και την Κυριακή διεκδικεί το τρόπαιο απέναντι στην Μονακό appeared first on sports.ert.gr.