Σφράγισαν την πρόκριση για τους «32» Άρσεναλ, Λέστερ και Χοφενχάιμ

0
39

Τρία «εισιτήρια» για την φάση των «32» του Europa League έκλεισαν θέση μετά τις πρώτες αναμετρήσεις της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης.

Λέστερ, Άρσεναλ και Χοφενχάιμ θα παίξουν χωρίς κανένα άγχος στα δύο εναπομείναντα ματς των γκρουπ, καθώς από το βράδυ της Πέμπτης εξασφάλισαν την είσοδό τους στην επόμενη φάση του Europa League.

Οι «αλεπούδες» απέσπασαν ισοπαλία 3-3 στην έδρα της Μπράγκα, ισοφαρίζοντας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ οι «κανονιέρηδες» έκαναν επίδειξη δύναμης στη Νορβηγία, επικρατώντας 3-0 της Μόλντε.

Στον ίδιο δρόμο βάδισε και η Χόφενχαϊμ μετά το εκτός έδρας 2-0 επί της Σλόβαν Λίμπερετς (4Χ4). Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης απόκτησε και ο Ερυθρός Αστέρας μετά το 2-0 στο Βέλγιο επί της Γάνδης.  

Η Λιλ υποχρέωσε σε ισοπαλία (1-1) τη Μίλαν στο «Πιερ Μορουά» και την άφησε ξανά εκτός κορυφής, ενώ η Σπάρτα Πράγας συνέτριψε 4-1 την παραπαίουσα Σέλτικ και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

1ος όμιλος
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)     0-1
(34΄ Νσαμέ)
Κλουζ (Ρουμανία)-Ρόμα (Ιταλία)                       22:00

2ος όμιλος
Μόλντε (Νορβηγία)-Άρσεναλ (Αγγλία)                   0-3
(50΄ Πεπέ, 55΄ Νέλσον, 83΄ Μπαλογκάν)
Ντάνταλκ (Ιρλανδία)-Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)          22:00

3ος όμιλος
Λεβερκούζεν (Γερμανία)-Χάποελ Μπερ Σέβα (Ισραήλ)     22:00
Νις (Γαλλία)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία)                  22:00

4ος Όμιλος
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)         22:00
Ρέιντζερς (Σκωτία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία)             22:00

5ος όμιλος
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                   22:00
Γρανάδα (Ισπανία)-Ομόνοια (Κύπρος)                   22:00

6ος όμιλος
Νάπολι (Ιταλία)-Ριέκα (Κροατία)                      22:00
Άλκμααρ (Ολλανδία)-Σοσιεδάδ (Ισπανία)                22:00

7ος όμιλος
Μπράγκα (Πορτογαλία)-Λέστερ (Αγγλία)                 3-3
(4΄ Μουσράτι, 24΄ Παουλίνιο, 90΄+2 Φρανσέρτζιο – 9΄ Μπαρνς, 79΄ Τόμας, 90΄+5 Βάρντι)
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)               0-3
(61΄ Γκρόμοφ, 75΄ Καμπάγιεφ, 86΄ πεν. Γιουρτσένκο)

8ος όμιλος
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Σέλτικ (Σκωτία)               4-1
(27΄ Χάνκο, 38΄, 80΄ Γιούλις, 90΄ Πλάβσιτς – 15΄ Έντουαρντ)
Λιλ (Γαλλία)-Μίλαν (Ιταλία)                          1-1
(65΄ Μπαμπά – 47΄ Καστιγέχο)

9ος όμιλος
Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Σίβασπορ (Τουρκία)           2-3
(8΄ Ζουμπίρ, 51΄ Μάτιτς – 40΄ πεν., 79΄ Κονέ, 58΄ Καγιόντε)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Βιγιαρεάλ (Ισπανία)        1-1
(47΄ Πέσιτς – 45΄ Μπαένα)

10ος όμιλος
Λίντσερ (Αυστρία)-Αντβέρπ (Βέλγιο)                   0-2
(53΄ Ραφαέλοφ, 83΄ Γκέρκενς)
Τότεναμ (Αγγλία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)           22:00

11ος Όμιλος
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Φέγενορντ (Ολλανδία)            0-0
Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)   0-3
(60΄ Μάγερ, 75΄ Πέτκοβιτς, 90΄ Ιβάνουσετς)

12ος Όμιλος
Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)-Χοφενχάιμ (Γερμανία)       0-2
(77΄ Μπαουμγκάρντνερ, 89΄ Κράμαριτς)
Γάνδη (Βέλγιο)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)              0-2
(2΄ Πέτροβιτς, 58΄ Μιλούνοβιτς)       

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ