Ίδρωσε, αλλά νίκησε ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε με το… δεξί στο τουρνουά του Ρότερνταμ, επικρατώντας πάρα πολύ δύσκολα με 2-0 σετ του Εγκόρ Γκερασίμοφ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το πρώτο σετ με 7-6 στο τάι μπρέικ, ενώ και στο δεύτερο χρειάστηκε να ανεβάσει την απόδοσή του για να φτάσει στο τελικό 7-5 και στη νίκη.

Η πρεμιέρα του 22χρονου στο ABN AMRO του Ρότερνταμ αποδείχθηκε άκρως επικίνδυνη κι αυτό αποδεικνύεται από το τελικό σκορ και το πόσο κλειστά ήταν και τα δύο σετ απέναντι στον αντίπαλό του.

Να υπενθυμιστεί ότι ο Τσιτσιπάς έχει κακή προϊστορία στη διοργάνωση επί ολλανδικού εδάφους, όταν πρόπερσι αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο, ενώ πέρυσι έφτασε μέχρι τον δεύτερο.

Δύο «γεμάτες» ώρες τένις χρειάστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην πρώτη του αναμέτρηση, μετά την εκπληκτική του πορεία στο Australian Open, παρ΄ όλα αυτά έστω κι έτσι έπαιξε πολύ καλό τένις, ειδικά όταν το ματς ήρθε στην «κόψη του ξυραφιού».