Επαγγελματική νίκη του Παναθηναϊκού με ΠΑΟΚ

Με τον Παπαπέτρου να ξαναπαίζει μετά από σχεδόν δύο μήνες, ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ 77-67 τον ΠΑΟΚ για τη 19η αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» έπαιξαν όσο χρειαζόταν για να φτάσουν σε μια επαγγελματική νίκη, με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παπαγιάννη (17π., 7ρ., 5ασ.), και στρέφουν την προσοχή στα ντέρμπι που ακολουθούν με ΑΕΚ και Ολυμπιακό, από τα οποία θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 15-4, όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει λύσεις με τους Λοβ και Ρίβερς και να πλησιάσει στους πέντε πόντους (24-19) στο 13΄.

Με δύο τρίποντα του Παπαπέτρου και τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί στη ρακέτα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 44-28 λίγο πριν λήξει το ημίχρονο και με ένα 9-0 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε τη διαφορά στο +22 (53-31) και τελείωσε το παιχνίδι.

Πάντως, ο «Δικέφαλος» είχε καλή εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεν τον παράτησε και κατόρθωσε να μαζέψει στο τέλος τη διαφορά.