Λύγισε στην Πάτρα η ΑΕΚ, σοκ για Άρη

Με δύο εκπλήξεις ξεκίνησε η 3η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών, καθώς ο Απόλλωνας Πατρών νίκησε στην αχαϊκή πρωτεύουσα την ΑΕΚ και ο Κολοσσός Ρόδου επιβλήθηκε του Άρη στο «Αλεξάνδρειο».

Ο Δίπλαρος πήρε από το χέρι τον Απόλλωνα και τον οδήγησε σε μεγάλη νίκη, με 84-68 επί της Ένωσης, σκοράροντας 22 πόντους με 3/5 τρίποντα, ενώ είχε συμπαραστάτες τους Τσαλμπούρη (15π.), Κόουλμαν (13π.) και Ντέιβις (13π.).

Αν και οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 17-22 στο 10ο λεπτό, πέτυχαν μόλις 13 πόντους στη 2η περίοδο για το 46-35 του ημιχρόνου. Με τον Νίκο Παππά (17π.) να το παίρνει προσωπικά στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας σε 62-58 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, αλλά η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ για την ΑΕΚ.

Η ομάδα της Πάτρας απάντησε με σερί 14-0 έκτοτε για το 76-58 και έβαλε τέλος στα… όνειρα των παικτών του Στέφανου Δέδα. Από τους φιλοξενούμενους, που είδαν τον Γέλοβατς να «αφοπλίζεται» (7π.), πρώτος σκόρερ ήταν ο Βάουλετ με 12 πόντους και «διψήφιοι», επίσης, οι Κολόμ και Γκρίφιν, με 10 πόντους έκαστος.

Τη δεύτερη συνεχή νίκη και πρώτη μακριά από την έδρα του σημείωσε ο Κολοσσός Ρόδου, που πέρασε από το Αλεξάνδρειο επικρατώντας του Άρη με 85-81.

Ομαδικό πνεύμα (19 ασ., 6 κλ.) και η τριπλέτα των Μομίροφ (19π., 9 ριμπ.), Μίλερ (16π., 10 ριμπ.), Τιλί (17π., 6 ριμπ.) καθόρισαν την παρουσία των φιλοξενούμενων, ενώ από τους γηπεδούχους μόνο οι Χάνλαν (33π., 2 ασ., 3κλ) και Κάουαν (21π., 6 ριμπ.) δεν έφταναν.

Τις βάσεις για την επικράτηση ο Κολοσσός τις έθεσε στην τρίτη περίοδο, όταν από το -1 του ημιχρόνου, απέκτησε διαφορά 8 πόντων στο 26’ (45-53), που στο 31΄ ανέβασε στο +11 (57-68) και κατάφερε να τη συντηρήσει γύρω από το ίδιο επίπεδο μέχρι τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου.

Στο 36’ οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν στους 4 πόντους (69-73), οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους κι έφτασαν σε μια σημαντική νίκη, απέναντι σε έναν αντίπαλο που στην πρεμιέρα είχε νικήσει τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό.