Με 10 παίκτες στους ημιτελικούς του Κυπέλλου η Αταλάντα

Αν κι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο για σχεδόν ένα ημίχρονο κι ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο, η Αταλάντα κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 της Λάτσιο και να πάρει θριαμβευτική πρόκριση στους ημιτελικούς του Coppa Italia.

Η αποβολή του Παλομίνο στο 53΄ κι ενώ το σκορ ήταν στο 2-2 όχι μόνο δεν επηρέασε την ομάδα του Μπέργκαμο, αντίθετα την συσπείρωσε περισσότερο και βρήκε το γκολ της νίκης τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Μίραντσουκ, ενώ στο 66΄ έχασε και πέναλτι με τον Ζαπάτα, για να φτάσει πιο άνετα στο στόχο της.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 7΄ με τον Αλβανό, Τζιμσίτι στο 7΄, αλλά οι «λατσιάλι» αντέδρασαν και με τα γκολ των Μουρίκι (17΄) και Ασέρμπι στο 34΄ προηγήθηκαν με 2-1. Η «απάντηση» της ομάδας του Γκασπερίνι ήταν άμεση και στο 37΄ ισοφάρισαν με τον Μαλινόφσκι.

Στην επόμενη φάση η Αταλάντα θ΄ ανττιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην Νάπολι (κάτοχος του τροπαίου) και στην Σπέτσια, ματς που είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί την Πέμπτη (28/01).