Ο Όμιλος ΟΤΕ ανακοίνωσε ότι ανέλαβε ένα νέο έργο τεχνολογίας μέσω ανοικτού διαγωνισμού, για τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Χημικών Προϊόντων (ECHA), με έδρα το Ελσίνκι της Φινλανδίας.
Το έργο αφορά σε συμβουλευτικές υπηρεσίες και υπηρεσίες διαχείρισης, υλοποίησης και υποστήριξης εφαρμογών και συστημάτων που βασίζονται σε τεχνολογίες Microsoft.
Πρόκειται για το τρίτο έργο που κατακυρώνεται στον ΟΤΕ από τον ECHA σε διάστημα λίγων μηνών. Ο Όμιλος ΟΤΕ έχει ήδη αναλάβει, τη διαχείριση των εφαρμογών των διαδικτυακών τόπων και ιστοσελίδων του ECHA, καθώς και την παροχή ως υπηρεσίας (as-a-service) της προμήθειας, εγκατάστασης, διαχείρισης και τεχνικής υποστήριξης του εξοπλισμού πληροφορικής των κεντρικών του γραφείων.
Ο Διευθυντής Πωλήσεων ICT Ομίλου ΟΤΕ, κ. Λυκούργος Αντωνόπουλος, δήλωσε σχετικά: «Η νέα συνεργασία μας με τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Χημικών Προϊόντων, επιβεβαιώνει την σημασία που δίνουμε στην εδραίωση δεσμών εμπιστοσύνης με τους πελάτες μας, εντός και εκτός συνόρων, ως αξιόπιστοι συνεργάτες, με υψηλή τεχνογνωσία και εμπειρία στην παροχή εξειδικευμένων τεχνολογικών λύσεων. Πιστοί στη δέσμευσή μας, με την τεχνολογία να φτιάξουμε έναν κόσμο καλύτερο για όλους, στεκόμαστε δίπλα σε κάθε επιχείρηση ή Οργανισμό, δημόσιο ή ιδιωτικό, που θέλει να μεταβεί στη νέα ψηφιακή εποχή».