Πρόσφατο το θέμα της προστασίας του του μεγάλου ρέματος της Ραφήνας, αποτέλεσε θέμα παρέμβασης πολιτών στο Περιφερειακό Συμβούλιο της Αττικής.
Η Κίνηση για την Προστασία & Ανάδειξη του Μεγάλου Ρέματος Ραφήνας, οργανώνει το Σάββατο 21 Απριλίου-Παγκόσμια Ημέρα Μετανάστευσης Ψαριών, μία πρωτότυπη παρέμβαση στην περιοχή.
Συγκεκριμένα αναφέρει «Ελάτε να γνωρίσουμε τα ψάρια του ρέματός μας, στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Μετανάστευσης Ψαριών, το Σάββατο 11:45πμ στην πεζογέφυρα του Πάρκου Καραμανλή, με το Σταμάτη Ζόγκαρη. Τα ψάρια θα είναι άλλο ένα θυσιαζόμενο είδος αν υλοποιηθεί ο εγκιβωτισμός του Μεγάλου Ρέματος Ραφήνας, πλάι στους ανθρώπους, τα πουλιά, τα δέντρα».
Ο Δρ. Σταμάτης Ζόγκαρης, Γεωγράφος – Βιολόγος, εργάζεται στο Ελληνικό Κέντρου Θαλάσσιων Ερευνών (ΕΛΚΕΘΕ).
Σχετικές ειδήσεις:
Ρέμα της Ραφήνας: Παρέμβαση κατοίκων στο Περιφερειακό Συμβούλιο
Ευρωπαϊκές οργανώσεις καλούν την ΕΕ να απομακρύνει παλαιά φράγματα
www.ert.gr
2018-04-20 13:49:18