Χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα K18 στη σφυροβολία η Κοσμίδου

Το τρίτο μετάλλιο της χώρας μας στη διοργάνωση κατέκτησε η Σταυρούλα Κοσμίδου, χάρη στον εξαιρετικό της αγώνα στον τελικό της σφυροβολίας, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 του Γκιορ. Η 17χρονη αθλήτρια μπορεί να μην βρέθηκε σε μέρα να κυνηγήσει το ατομικό της ρεκόρ (68,21 μ.) , ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να βρει την βολή που θα της έδινε μετάλλιο, στην έκτη και τελευταία της προσπάθεια.
Η αθλήτρια του Κώστα Κοροσίδη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 65,98 μ., ενώ νωρίτερα είχε πετύχει 64,03 μ., 63,54 μ., 65,11 μ. και 56,22 μ. ενώ ήταν άκυρη στην τρίτη της βολή. Η Μαριόλα Μπούκελ έμεινε τελικά τέταρτη, ωστόσο με 65,56 μ. βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ, ενώ το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Βαλερίγια Ιβανένκο, που σήμερα ήταν ένα επίπεδο πάνω από τις υπόλοιπες, αφού έστειλε τη σφύρα στα 73,25 μέτρα. Δεύτερη ήταν η Σάρα Κίλινεν (Φινλανδία), που όχι μόνο πήγε με αξιώσεις στη διοργάνωση, αλλά κατάφερε με 69.52 μ. να βελτιώσει το ατομικό της ρεκόρ.
Στον τελικό της σφυροβολίας συμμετείχε και η Παναγιώτα Φρίγγη, που έμεινε στη δέκατη θέση με 61,10 μέτρα. Η νεαρή είναι πρώτη χρονιά κορασίδα και έχει κάθε λόγο να σκέφτεται θετικά το μελλον της στους στίβους. Η εξαιρετική Σταυρούλα Κοσμίδου αποτελεί αθλήτρια με μέλλον στο αγώνισμα ικανή να πρωταγωνιστήσει και στις μεγαλύτερες κατηγορίες. Η χώρα μας έφτασε στο όγδοο μετάλλιο της στην ιστορία του θεσμού, ενώ στην 12η θέση του πίνακα των μεταλλίων.
Τα ελληνικά μετάλλια στη διοργάνωση
Γκιορ 2018
2η 5.000 μ. βάδην Όλγα Φιάσκα 23.39.12
3η μήκος Σπυριδούλα Καρύδη 6,23 μ. π.ρ.Κ
3η σφυροβολία Σταυρούλα Κοσμίδου 65,98 μ.
Τιφλίδα 2016
1ος επί κοντώ Εμμανουήλ Καραλής 5.45μ.
1ος μήκος Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης 7,60 μ.
1ος σφαιροβολία Οδυσσέας Μουζενίδης 21,51 μ.
2ος ύψος Αντώνης Μέρλος 2,16 μ.
3η ύψος Δέσποινα Μαλταμπέ 1,75 μ.
Στο μεταξύ, στην ένατη θέση ολοκλήρωσε την διήμερη προσπάθεια της στο έπταθλο των Κορασίδων η Μαργαρίτα Τσουκαλα. Η 17χρονη αθλήτρια συγκέντρωσε 5.299 βαθμούς και στάθηκε με αξιοπρέπεια στη διοργάνωση, ενώ έμεινε μόλις 60 βαθμούς από την όγδοη θέση. Η Τσουκαλά πέτυχε 5,19 μ.(1,9) στο μήκος, 49,88 μ. στον ακοντισμό και 2.25.74 στα 800 μέτρα.
Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα κατέκτησε η Μαρία Βιτσέντε (Ισπανία) με 6.221 β., επίδοση που αποτελεί ρεκόρ διοργάνωσης, την δεύτερη η Λετονή Κριστίν Μπλαζέβιτα (5.629 β.) και την τρίτη η Μπελίντα Σούλερ (Αυστρία) με 5.615 βαθμούς. Το επίπεδο στο αγώνισμα ήταν αρκετά υψηλό, καθώς οι επτά πρώτες είχαν επιδόσεις πάνω από τους 5.400 βαθμούς.
Ακόμη, η Ελίνα Τζένγκο έκανε αυτό που αναμενόταν και με μία μόλις βολή εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό του ακοντισμού. Η 16χρονη αθλήτρια που γυμνάζεται με τον Γιώργο Μποτσκαριώβ έστειλε το ακόντιο στα 55,88 μ. επίδοση καλύτερη από το 52,00 μ. που ήταν το όριο για τον τελικό και έδειξε από νωρίς που θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στον τελικό της Κυριακής.
Η Τζένγκο έχει φέτος 58,05 μ. επίδοση που την φέρνει ανάμεσα στα φαβορί για την κατάκτηση ενός μεταλλίου.Την καλύτερη βολή του προκριματικού σημείωσε η Τουρκάλα Μουνεβέρ Χανσί με 59,81 μ., επίδοση που αποτελεί ρεκόρ της.
Η 17χρονη είναι η βασικότερη αντιπάλους της Τζένγκο στον αυριανό τελικό, αφού οι δύο τους φαίνεται να απέχουν αγωνιστικά από τις υπόλοιπες αθλήτριες. Στον προκριματικό του ακοντισμού αγωνίστηκε και η Μαργαρίτα Τσουκαλά, μία ημέρα αφότου ολοκλήρωσε την προσπάθεια της στο έπταθλο. Η αθλήτρια από τον Πύργο είχε καλύτερη προσπάθεια στα 48,71 μ., ήταν όγδοη στο γκρουπ της.
Μία βολή χρειάστηκε η Σοφία Κεσσίδη για να πετύχει το στόχο της στον προκριματικό της δισκοβολίας. Η νεαρή αθλήτρια έστειλε το δίσκο στα 46,02 μ. και έπιασε το όριο για απευθείας συμμετοχή στον τελικό κι έτσι ολοκλήρωσε με συνοπτικές διαδικασίες την παρουσία της στον προκριματικό.
Η Κεσσίδη προκρίθηκε με την 10η επίδοση, όσες και οι αθλήτριες που πέρασαν στον τελικό με όριο. Την καλύτερη βολή σημείωσε η Ρωσίδα Βιολέτα Ιγκνατίεβα με 53,38 μ. και ακολούθησε η Τουρκάλα Οζλέμ Μπεκερέκ με 51,15 μ., επίδοση που αποτελεί εθνικό ρεκόρ.
Ο Γκαλήπ Φαΐκογλου συμμετείχε στον προκριματικό του μήκους και ολοκλήρωσε τον αγώνα του με καλύτερο άλμα στα 6,90 μ. (2,9) επίδοση που του έδωσε την 15η θέση στο σύνολο. Ο αθλητής είχε ακόμη άλματα στα 6,27 μ. (2,2) και 6,66 μ. (1,9). Η 12άδα του τελικού έκλεισε με άλμα στα 6,93 μέτρα
Στον ημιτελικό των 800μ αγωνίστηκαν δύο Ελληνίδες αθλήτριες. Η Ελένη Ιωαννίδου τερμάτισε στην πέμπτη θέση της σειράς της με 2.10.08 και βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ, ενώ κατέλαβε την 13η θέση στο σύνολο. Στην τρίτη ημιτελική σειρά αγωνίστηκε η Ιωάννα Πανοπούλου, που ήταν πέμπτη στη σειρά της και 18η στο σύνολο με 2.11.32. Οι δύο αθλήτριες ολοκλήρωσαν επιτυχημένα την παρουσία τους στη διοργάνωση, αφού κατάφεραν και έφτασαν μέχρι τον ημιτελικό.
Στον προκριματικό των 2.000 μ. στιπλ αγωνίστηκε ο Θανάσης Παπαγιαννούλας, ο οποίος κατέλαβε την 21η θέση στο σύνολο με 6.20.59. Ο αθλητής αποκόμισε εμπειρίες, τις οποίες θα έχει την ευκαιρία να αξιοποιήσει στο μέλλον.
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΕΓΑΣsports.ert.gr.