Ένα κάλεσμα σε κινητοποίηση στο λιμάνι της Σούδας, κάνει τις τελευταίες ώρες τον γύρο των social media, με κύριο περιεχόμενο την εναντίωση προς την αποβίβαση στο νησί λαθρομεταναστών, που συζητείται το τελευταίο διάστημα.«Όλοι οι Κρητικοί γινόμαστε μια γροθιά και λέμε όχι στην αποβίβαση των λαθρομεταναστών», αναφέρεται χαρακτηριστικά στην αφίσα, καλώντας τους Κρητικούς «να αντισταθούν», προκειμένου «να μην μετατραπεί η Κρήτη σε Λέσβο».4 Μαΐου στις 12.